2015 Season in Review

 

2015 Varsity State Tournament

December 5, Drkula's, Inver Grove Heights

State Champions: Maple Grove

2nd Place: Totino-Grace

3rd Place: Park (Cottage Grove)

4th Place: Stillwater

Consolation Champions: New Prague

Click here for pictures & results

 

2015 Junior Varsity State Tournament

December 6, Mermaid Lanes, Mounds View

State Champions: Winona / Luther / Lewiston-Altura Orange

2nd Place: Fergus Falls Black

3rd Place: Faribault / W-E-M / Montgomery Silver

4th Place: Albert Lea

Consolation Champions: New Prague Red

Click here for pictures & results

 

2nd Annual Teen/Adult Baker Challenge

November 29, AMF Southtown, Bloomington

Champions: Hopkins #1

2nd Place: Farmington

3rd Place: Park #2

3rd Place: Simley

4th Place: Eden Prairie/Edina

4th Place: Owatonna/Medford

4th Place: Brainerd / Crosby-Ironton

4th Place: Eastview

Consolation Champions: Owatonna Platinum

Click here for pictures & results

 

All-Conference Tournament

November 28, Midway Pro Bowl, St. Paul

Champions: South Central Conference

2nd Place: South East (West)

3rd Place: Metro South 1st Team

4th Place: South East (East)

Consolation Champions: Metro Southeast

Click here for pictures & results

 

Junior Varsity MQT

November 22, AMF Southtown, Bloomington

Champions: Faribault / W-E-M / Montgomery Silver

2nd Place: St. Michael-Albertville

3rd Place: Lake City

4th Place: Winona / Luther / L-A Black

Consolation Champions: South St. Paul

Qualified for JV State: Mankato East

Qualified for JV State: Owatonna / Medford Blue

Qualified for JV State: Faribault / W-E-M / Montgomery Platinum

 

 

Varsity MQT

November 21, Louisville Lanes, Shakopee

Champions: Eastview

2nd Place: Park (Cottage Grove)

3rd Place: Winona / Luther (WI) / Lewiston-Altura

4th Place: Champlin Park

Consolation Champions: Austin / Lyle

 

 

 

2015 All-State Teams

c

FIRST TEAM
Jordan Kieger
Nick Gibson

Cole Anderson
Briley Haugh
Zachary Mitchell

 

SECOND TEAM
Calvin Kruschke
Mitch Dalacker
Justin Kime
Kyle Darge
Joey Richard

 

THIRD TEAM
Alex Guerrero
Garrett Anfinson
Bryan Bordes
Ryan Swiderski
Jared Durant

 

 

Congratulations Faribault / Montgomery / W-E-M!

2015 Southern Fall Challenge Champions!

 

2nd Place - Winona / Luther Varsity

3rd Place - Park (Cottage Grove)

4th - Winona / Luther JV

Consolation Champions - Farmington / Randolph

CLICK HERE FOR RESULTS

 

 

Congratulations Faribault / Montgomery / W-E-M!

2015 Northern Fall Challenge Champions!

2nd Place - Rogers

3rd Place - Park (Cottage Grove)

4th - Mankato West

Consolation Champions - Blaine Blue

CLICK HERE FOR RESULTS

 

 

 

 

2014 Season in Review

 

Congratulations Blaine!...

2014 Varsity State Champions!

2nd Place: Simley

3rd Place: Faribault

4th Place: Rosemount

Consolation Champions: Winona / Luther (WI)

Tournament Results & Pictures

 

 

Congratulations Simley Red!...

2014 JV State Champions!

2nd Place: Faribault Gold

3rd Place: Brainerd / C-I Blue

4th Place: Rosemount Green

Consolation Champions: Faribault Platinum

Tournament Results & Pictures

 

 

Congratulations South Central Conference!...

2014 All-Conference Tournament Champions!

2nd Place: Metro Southeast

3rd Place: Metro Northwest (1st Team)

4th Place: Metro East

Consolation Champions: Mid Central

Tournament Results &  Pictures

 

 

Congratulations Shakopee / Jordan / SW Christian...

2014 Varsity MQT Champions!

2nd Place: Sauk Rapids-Rice / Upsala / Foley / Pierz

3rd Place: Simley

4th Place: Rosemount

Consolation Champions: Maple Grove

Tournament Results & Pictures

 

 

Congratulations Brainerd / Crosby-Ironton Blue...

2014 Junior Varsity MQT Champions!

2nd Place: Simley Red

3rd Place: Mankato East

4th Place: Faribault Gold

Consolation Champions: Winona Black

Tournament Results & Pictures

 

 

 

Congratulations to these 15 bowlers on an amazing season.
Minnesota High School Bowling's 2014 All-State members are:

 

FIRST TEAM ALL-STATE
Brennan Haugh: Faribault
Nick Gibson: Stillwater
Jordan Kieger: South St. Paul
Ryan Vashaw: Minnetonka
Kyle Darge: Mankato West

 

SECOND TEAM ALL-STATE
Mitchell Harms: Eastview
Kyle Stram: Grand Rapids
Zach Anderson: (North) St.Paul
Dylan Hawkins: St Cloud Cathedral
Jonathon Kraskey: Legacy Christian Academy

 

THIRD TEAM ALL-STATE
Joe Kleven: Benilde-St. Margaret's
Mitch Hanson: Bloomington Jefferson
Maxwell Roers: Maple Grove
Lauren Pate: Simley
Calvin Krech: Blaine

 

 

 

Results from the

2014 Northern Fall Challenge

September 28th

Stars & Strikes, Wyoming, MN

Champions: Winona

2nd Place: Mankato East

3rd Place: Fergus Falls

4th Place: Faribault Thunder

Consolation Champs: Simley Red

Tournament Results & Pictures

 

 

Results from the

2014 Southern Fall Challenge

September 21st

Spare Time Entertainment, Owatonna, MN

Champions: Burnsville

2nd Place: Mankato East Black

3rd Place: Rosemount

4th Place: Faribault Storm

Consolation Champs: Winona

Tournament Results & Pictures

 

 

Results from the

2014 Western Fall Challenge

September 14th

Tuttle's Eat Bowl Play, Hopkins, MN

Champions: Faribault 2

2nd Place: Burnsville

3rd Place: Mankato East #1

4th Place: Faribault 1

Tournament Results & Pictures

 

 

*******************************************************

 

 

2013 Season in Review

 

Stewartville wins the 2013 Varsity State Tournament!

Results from the 2013 Varsity State Tournament

 

Blaine Red wins the 2013 JV State Tournament!

Results from the 2013 JV State Tournament

 

MHSB's Central Conference wins the 2013 All-Conference Tournament!

Results from the 2013 All-Conference Tournament

 

Sauk Rapids - Rice / Foley / Upsala wins the 2013 Varsity MQT!

Results from the 2013 Varsity MQT

 

Winona Orange wins the 2013 JV MQT!

Results from the 2013 JV MQT

 

2013 FIRST TEAM ALL-STATE
Zach Rock, Mankato East
Cam Larson, Brainerd
Parker Boyum, Albert Lea
Brennan Haugh, Faribault
Andy Fidler, Tartan

2013 SECOND TEAM ALL-STATE
Connor Jacobson, Faribault
Nathan Freihammer, Sauk Rapids-Rice
Greg Sharrow, East Ridge
Dakota Krech, Blaine
JonWalter Rhines, Wayzata

2013 THIRD TEAM ALL-STATE
Kyle Stram, Grand Rapids
Nick Campion, Burnsville
Connor Langer, Owatonna
Jacob Hofschulte, William Kelly (Silver Bay)
Michael Kent, Duluth Denfeld

Congratulations Eastview and Winona!...

2013 Fall Challenge Champions!

Northern Fall Challenge Results

Southern Fall Challenge Results  

 

 

*******************************************************

 

2012 Season in Review

 

State Champions: Superior (WI)

State Runner-Up: Faribault / Waseca / Medford

State 3rd Place: Simley

JV State Champions: Farmington Orange

JV State Runner-Up: Mankato West Red

JV State 3rd Place: Faribault / Waseca / Medford Green

 

 

2012 Tournament Recaps

2012 Varsity State Tournament

2012 JV State Tournament

2012 All-Conference Tournament

2012 Varsity MQT

2012 Junior Varsity MQT

2012 Northern Fall Challenge

2012 Southern Fall Challenge

 

 

End of Regular Season - Results from Conferences Across the League:

Conference Tournaments, All-Conference Teams, All-Honors Teams, Pictures:

Central    Metro Central    Metro East    Metro North

Metro North Central    Metro Northwest    Metro South

Metro South Central    Metro Southeast    Metro Southwest

Metro West    Mid Central    North Central

North East    South Central    South East (East)

South East (West)    South West    West Central (North)

West Central (South)    Wright County

 

 

Academic Honor Roll (2012-13 School Year)

 

 

 

 

 

2011 Season in Review

 

State Champions: Centennial / Concordia Academy

State Runner-Up: Farmington

State 3rd Place: Fergus Falls

JV State Champions: Faribault Green

 

 

 

2011 Varsity State - Recap & Results

2011 JV State - Recap & Results

2011 All-Conference Tournament - Recap & Results

2011 Varsity MQT - Recap & Results

2011 JV MQT - Recap & Results

 

Academic Honor Roll (2011)

 

2011 Post Season Teams / All-Conference Teams / All-Honors Teams

                                                                                                                                                      Central                                Southeast (East)                          Wright County                         Metro Northwest

                                                                                                                                                     Mid Central                         Southeast (West)                         Metro Central                          Metro South Central                                           

                                                                                                                                                     North Central                      South West                                   Metro East                               Metro Southeast                                                                

                                                                                                                                                     North East                           West Central (North)                   Metro North                             Metro Southwest                                                    

                                                                                                                                                     South Central                      West Central (South)                    Metro North Central               Metro West     

 

  

2011 First Team All-State              

Name

School

Strikes Spares Opens Total Fill% Strike%

Nick Pate

Simley

151 40 12 12 94.08 74.38

Sam Peterson

Farmington

91 44 11 11 92.46 62.33

Taylor Riebe

St. Anthony

131 38 15 15 91.84 71.20

Nick Heimerman

Faribault

91 37 13 13 90.78 64.54

Patrick Kittel

Farmington

89 34 13 13 90.44 65.44
               
2011 Second Team All-State              

Name

School

Strikes Spares Opens Total Fill% Strike%

Jacob Hofschulte

Silver Bay

110 45 18 18 89.59 63.58

Austin Johnson

Blaine

97 43 17 17 89.17 61.78

Grant Henke

Lakeville South

88 57 18 18 88.95 53.99

Caleb Bain

Park

119 53 22 22 88.65 61.34

Reed Ross

Faribault

85 38 16 16 88.48 61.15
               
               
2011 Third Team All-State              

Name

School

Strikes Spares Opens Total Fill% Strike%

Bobbie Stephens

Hayfield

142 61 27 27 88.26 61.74

Jimmy Butterfield

St. Anthony

88 46 18 18 88.15 57.89

Kody Phillips

Austin

125 53 24 24 88.11 61.88

Daniel Kimmer

Big Lake

83 28 15 15 88.09 65.87

Zac Vashaw

Minnetonka

109 59 23 23 87.95 57.07

 

                                       

 

2010 Season in Review

 

State Champions: Superior (WI)

State Runner-Up: Owatonna / Medford

State 3rd Place: Park (Cottage Grove)

 

 

 

 

 

Top 101 Bowlers (2010 Final) 

 

Top 35 Teams (2010 Final) 

 

 Conference Standings & Stats (2010 Final) 

 

2010 Northern Fall Challenge

Champions:

1st Runner-up:

3rd Place:

Consolation Bracket Champions:

 

 

 

2010 Southern Fall Challenge

Champions:

1st Runner-up:

3rd Place:

Consolation Bracket Champions:

Academic Honor Roll (2010)

Junior Varsity State Champions:

JV State Runner-Up:

JV State 3rd Place:

 

All-Conference Tournament Champions:

All-Conference Tournament Runners-up:

All-Conference Tournament 3rd Place:

All-Conference Tournament 4th Place:

Consolation Champions:

 

 

 

 

 

 

2009 Season in Review

 

State Champions: Cambridge-Isanti

State Runner-Up: Burnsville

State 3rd Place: Mankato East

 

Junior Varsity State Champions: Owatonna/Medford #1

JV State Runner-Up: Brainerd Blue

JV State 3rd Place: Farmington #1

 

 

 

 

All-Conference Tournament Champions: Metro Southeast (South)

All-Conference Tournament Runners-up: South Central

All-Conference Tournament 3rd Place: Metro Southeast (North)

All-Conference Tournament 4th Place: Metro Central

Consolation Champions: North East

 

 

Minnesota Qualifying Tournament (MQT)

Champions: Farmington

MQT Runners-up: Mankato West

MQT 3rd Place: Rushford-Peterson

MQT 4th Place: Burnsville

 

2009 Junior Varsity MQT

Champions: Brainerd Silver

JV MQT Runners-up: Park Gold

JV MQT 3rd Place: Robbinsdale Armstrong

 

 

2009 Western Fall Challenge

Huikko's Bowling Center, Buffalo, 9/13/09

Champions: Hopkins

1st Runner-up: Benson

3rd Place: New Ulm / New Ulm Cathedral / MN Valley Lutheran

Consolation Bracket Champions: Burnsville

Results of levels 1 & 2 of the tournament

Results of the Final 8-team Bracket

 

 

2009 Southern Fall Challenge

J&J Bowling Center, Faribault, 9/13/09

Champions: Owatonna / Medford

1st Runner-up: Mankato East / Mankato Loyola

3rd Place: Winona / Winona Cotter / Lewiston-Altura / Cochrane-Fountain City

Consolation Bracket Champions: Austin / Southland

Results of levels 1 & 2 of the tournament

Results of the Final 8-team Bracket

 

Top 101 Bowlers in MHSB

Top 35 Teams in MHSB

2009 Conference Schedules, Results, All-Conference Teams. Standings, & Statistics

 

2009 Academic Honor Roll

 

2009 Eastview Lightning JV and Varsity Tournament

Varsity tournament champions: Farmington

JV tournament champions: Hopkins

 

2009 Burnsville Blaze Varsity Invitational

Invitational Champions: Cambridge-Isanti

Results after qualifying

Results after pool play

Results of final bracket tournament

 

Pictures from MHSB Night With The Timberwolves, January 1, 2010

 

Brand new Fergus Falls High School bowling team has a story written on them in their local paper. Click here to read it.

 

Photos from the 2009 varsity state tournament

Special thanks to Mike Mason for taking all these photographs

 

 

Photos from the 2009 junior varsity state tournament

Special thanks to Mike Mason for taking all these photographs

 

 

Photos from the 2009 All-Conference tournament

Special thanks to Mike Mason for taking all these photographs

 

 

Photos from the 2009 varsity MQT

Special thanks to Mike Mason for taking all these photographs

 

 

 

Photos from the 2009 junior varsity MQT

Special thanks to Mike Mason for taking all these photographs

 

 

 

*************************************************************************************

 

2008 Season in Review

 

State Champions: White Bear Lake  Pic1   Pic2

State Runner-Up: Hermantown / Proctor / Esko  Pic

State 3rd Place: Spring Lake Park   Pic

Results from the 10-game qualifier

Results from the double elimination bracket tournament

 

 

Junior Varsity State Champions: Owatonna / Medford #1   Pic   Pic2

JV State Runner-Up: Hopkins Blue  Pic

JV State 3rd Place:

Winona / Winona Cotter / Lewiston-Altura / Cochrane-Fountain City  Pic

Results from the 10-game qualifier

Results from the double elimination bracket tournament

 

All-Conference Tournament Champions: Central   Pic

All-Conference Tournament Runners-up: Wright County  Pic

All-Conference Tournament 3rd Place: South East (West)   Pic

All-Conference Tournament 4th Place: Metro Southeast (North) Pic

Results from the 6-game qualifier

Results from pool play

 

Minnesota Qualifying Tournament (MQT)

Champions: Hopkins   Pic   Pic2

MQT Runners-up: Hermantown / Proctor / Esko  Pic

MQT 3rd Place: Bloomington Kennedy  Pic

MQT 4th Place: Centennial

Results from the 10-game qualifier

Results from the double elimination bracket tournament

 

2008 Junior Varsity MQT

Champions: Burnsville Gold   Pic

JV MQT Runners-up: Winona / Cotter / L-A / C-FC   Pic

JV MQT 3rd Place: Robbinsdale Armstrong Red   Pic

Results from the 6-game qualifier

Results from Pool Play

Results form the Final 8-team bracket

 

2008 Northern Fall Challenge

Champions: Hopkins    picture

Runners-up: Spring Lake Park 1   picture

Third Place: Andover   picture

Consolation Champions: Centennial   picture

Format

Results of the 3-game qualifier

Results of pool play

Results of the final 8-team tournament

 

2008 Southern Fall Challenge

Champions: Farmington

Runners-up: Burnsville 1

Third Place: Apple Valley

Consolation Champions: Rochester John Marshall

Format

Results of the 2-game qualifier

Results of pool play

Results of the final 8-team tournament

 

Top 101 MHSB Bowlers in 2008

Top 35 MHSB Teams in 2008

2008 Conference Schedules, Results,

All-Conference Teams. Standings, & Statistics

 

 

*************************************************************************************

2007 Season in Review

 

State Champions: Maple Grove  Pic 1  Pic 2

State Runner-Up: Cambridge-Isanti  Pic

State 3rd Place: Rochester John Marshall  Pic

Results from the 10-game qualifier

Results from the double elimination bracket tournament

 

Junior Varsity State Champions: Sauk Rapids-Rice Gold  Pic 1  Pic2

JV State Runner-Up: Apple Valley #2  Pic

JV State 3rd Place: Spring Lake Park #1 Pic

Results from the 10-game qualifier

Results from the double elimination bracket tournament

 

Minnesota Qualifying Tournament (MQT)

Champions: Centennial   Pic1     Pic2

MQT Runners-up: Cambridge-Isanti  Pic

MQT 3rd Place: White Bear Lake  Pic

Results from the 10-game qualifier

Results from the double elimination bracket tournament

 

Junior Varsity MQT Champions: Apple Valley #1 Pic

JV MQT Runners-up: Maple Grove Pic

JV MQT 3rd Place: Lakeville South Pic

JV MQT Consolation Champions: Wayzata Pic

Results from the 5-game qualifier

Results from pool play

Results of the final 8-team bracket tournament

 

All-Conference Tournament Champions: Metro West  Pic

All-Conference Tournament Runners-up: Metro Central  Pic

All-Conference Tournament 3rd Place: South East (East)  Pic

Results from the 6-game qualifier

Results from pool play

 

Early Season Northern Invitational Champions: Fargo South (ND)

Early Season Northern Invitational Runners-up: Cambridge-Isanti

Early Season Northern Invitational 3rd Place: Maple Grove

Format

Results of the six-game qualifier

Results of pool play

Results of the final 8-team tournament

 

Early Season Southern Invitational Champions: Rochester John Marshall

Early Season Southern Invitational Runners-up: Apple Valley

Early Season Southern Invitational 3rd Place: Hopkins

Format

Results of the eight-game qualifier

Results of pool play

Results of the final 8-team tournament

 

Top 101 Bowlers in the state

 

Top 35 Teams in the state

 

2007 Conference Results, Standings, and Statistics

 

2007 Team Photographs (not all teams accounted for)

 

2007 Academic Honor Roll

 

 

 

*************************************************************************************

2006 Season in Review

 

State Champions: Superior (WI)  Pic

State Runner-Up: Eden Prairie  Pic

State 3rd Place: Owatonna  Pic

 

MIT Champions: Superior (WI)  Pic 1  Pic 2

MIT Runners-up: Burnsville  Pic

MIT 3rd Place: Mankato West  Pic

 

All-Conference Tournament Champions: Metro East  Pic

All-Conference Tournament Runners-up: South East (East)  Pic

All-Conference Tournament 3rd Place: South Central  Pic

 

JV State Invitational Champions: Apple Valley 2  Pic

JV State Invitational Runners-Up: Apple Valley 1  Pic

JV State Invitational 3rd Place: Hopkins Blue  Pic

 

Top 75 Bowlers in the state

 

Metro Conference Standings and Top Bowlers

 

Outstate Conference Standings and Top Bowlers

 

 

 

*************************************************************************************

2005 Season in Review

 

State Champions: White Bear Lake  Pic

State Runner-Up: Eden Prairie  Pic

State 3rd Place: Maple Grove  Pic

 

MIT Champions: Richfield  Pic

MIT Runners-up: Edgerton  Pic

MIT 3rd Place: Columbia Heights  Pic

 

All-Conference Tournament Champions: Central  Pic

All-Conference Tournament Runners-up: South East (East)  Pic

2005 All-Conference Tournament 3rd Place: Metro East  Pic

 

JV State Invitational Champions: Rochester John Marshall  Pic

JV State Invitational Runners-Up: Superior (WI)  Pic

JV State Invitational 3rd Place: Hopkins Blue  Pic

 

Top 75 Bowlers in the state

 

Metro Conference Standings and Top Bowlers

 

Outstate Conference Standings and Top Bowlers